Mezinárodní den gramotnosti připomíná, že dvě třetiny Čechů mají v energetice co dohánět

Mezinárodní den gramotnosti připomíná, že dvě třetiny Čechů mají v energetice co dohánět

8. září se slaví Mezinárodní den gramotnosti a zrovna ta energetická vám může ušetřit i tisíce korun ročně. Neznamená to orientovat se v energetickém průmyslu, ale vědět, od koho odebíráte energie, jakou máte smlouvu, zda jde o tu nejlepší volbu na trhu a jak případně změnit svého dodavatele.

Energeticky gramotná je podle průzkumu agentury STEM/MARK pouze třetina Čechů, lépe jsou na tom lidé na vesnicích. Většina lidí necítí dostatečnou motivaci se o téma zajímat, protože často nevědí, že mohou cenu energií ovlivnit. Přitom přibližně 70 % poplatků za plyn tvoří obchodní část ceny, kterou určuje dodavatel plynu, a právě změnou dodavatele plynu si mohou cenu výrazně snížit.

Dvě třetiny Čechů si změnu dodavatele energií představují zbytečně složitě, nechtějí se zatěžovat obíháním úřadů nebo výměnou měřidel. Změna přitom probíhá pouze na papíře: stačí si vybrat nového dodavatele energií a při uzavření smlouvy podepsat plnou moc, o vypovězení staré smlouvy už se postará on. Nemusíte si dělat starosti ani s distribuční soustavou, ta zůstává spolu s měřidly stejná.

Pouhých 15 % Čechů si dokáže porovnat ceny energií. Přitom dnes je to díky online srovnávačům tak jednoduché. Stačí jen zadat PSČ, aktuální spotřebu nebo výši zálohy a srovnávač udělá vše za vás. Nabídky vám například srovnám.cz umí seřadit nejen podle ceny, ale i dalších důležitých parametrů. Jsou jimi třeba automatické prodlužování smlouvy nebo sankce za předčasné ukončení smlouvy.

Právě tyto údaje jsou při změně dodavatele energií klíčové. Automatické prodloužení (prolongace) totiž znamená, že dodavatel energií nepotřebuje váš souhlas k tomu, aby současnou smlouvu prodloužil, pokud ji nevypovíte a zavazuje vás na další jeden, dva ale klidně i pět let. Datum konce fixace musí být uveden ve smlouvě, féroví dodavatelé energií jej píší na každou fakturu. Pokud si nejste jistí nebo údaj nemůžete najít, informujte se telefonicky u svého dodavatele energií.

Jen necelá čtvrtina Čechů se pak vyzná ve lhůtách odstoupení od smlouvy. Výpovědní lhůta smlouvy na dobu určitou závisí na obchodních podmínkách dodavatele, může činit měsíc, u jiných až šest měsíců. U smluv na dobu neurčitou ale bývá zpravidla tříměsíční. Některé smlouvy vás mohou vázat i na několik let a je tedy vhodné si datum výročí smlouvy a datum, kdy je ještě možné smlouvu vypovědět, uložit do kalendáře s připomínkou. Váš nový dodavatel energií za vás může termíny prodloužení pohlídat a začít proces změny s dostatečným předstihem. V některých případech je možné od smlouvy odstoupit dříve, pokud během její platnosti dodavatel změní obchodní podmínky, nebo obchodní část ceny.

Oslavte tedy Mezinárodní den gramotnosti tím, že si na srovnám.cz zkontrolujete, jak výhodný je právě váš dodavatel energií v porovnání s ostatními. Odměnou pro vás může být úspora spojená se změnou dodavatele energií – klidně i v řádu několika tisíc.

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

7. září 2018