Hodnocení férovosti dodavatelů portálem srovnám.cz pro rok 2018

Hodnocení férovosti dodavatelů portálem srovnám.cz pro rok 2018

Trh s energiemi se každý rok mění a vyvíjí, zejména ve vztahu k zákazníkovi. Dokazuje to průzkum našeho portálu srovnám.cz, který se zaměřil na férovost dodavatelů energií, kteří působí na českém trhu. Jejich nabídku jsme bodově ohodnotili podle různých kritérií, mezi které patří třeba srozumitelnost smluv, jejich automatické prodlužování či penalizace za předčasné odstoupení. Jak si vedou dodavatelé energií v roce 2018, kteří z nich vyšli v průzkumu nejlépe, a jak vychází srovnání s výsledky za rok 2017?

Oproti loňskému roku se do hodnocení dostalo 21 subjektů, které měly podle statistik ote-cr.cz více než 10 tisíc zákazníků. To je nárůst o 4 dodavatelské firmy. Stejně jako loni vychází bodování v průzkumu z toho, jaká kritéria lidé považují za důležitá. Jako nejdůležitější vidí především srozumitelnost smluv a způsob informování o změně poskytovaných služeb, za které šlo získat nejvíc bodů. Ani ne poloviční hodnotu mají služby z opačné strany spektra, tedy online portál dodavatele nebo existence kamenné pobočky, které nejsou pro zákazníky tak důležité.

Podle množství bodů, které dodavatelé energií získali, byli rozděleni do pěti kategorií, od jedné (nejméně) do pěti (nejvíce) hvězdiček. Tedy, byli by, kdyby se některý z nich umístil v rámci „průměrné“ tříhvězdičkové kategorie, což se na rozdíl od roku 2017 nestalo. Poukazuje to na silnou polarizaci trhu. Dodavatelé energií buď uživatelský komfort meziročně navýšili, nebo na něj spíš rezignovali a umístili se v dolní polovině hodnoceného spektra.

Nejvíce bodů získaly v našem srovnání společnosti MND a Europe Easy Energy a staly se tak „nejférovějšími“ dodavateli energií roku. Do pětihvězdičkové kategorie se s celkem 114 body letos poprvé zařadila i Energie ČS. Za zmínku stojí velké zlepšení na straně ČEZ, která se loni dostala do podprůměrné – dvouhvězdičkové – kategorie, ale letos se vyšvihla do kategorie se čtyřmi hvězdami. Naopak nejméně bodů získali dodavatelé Bohemia Energy, One Energy  & One Mobile a Lama Energy.

Nedá se ale říci, že by meziročně došlo k radikálním změnám. I přesto jsme určité posuny v rámci hodnocení zaznamenali. O jednoho nového dodavatele se rozšířil počet dodavatelů s nejvyšším hodnocením a z průzkumu také vyplývá, že společnosti, které se v roce 2017 pohybovaly v pásmu průměrných, zlepšily své skóre a vyhouply se výše, i když mají spoustu prostoru ke zlepšení. A přestože vyšší bodové ohodnocení zaznamenaly i společnosti, které se loni umístily na posledních příčkách, minimální posun znamená, že na sobě některé nezapracovaly ještě dostatečně. Zlepšují svou nabídku, ale ne dostatečně rychle a v potřebném rozsahu.

Stejně jako v roce 2017 je překvapující, kolik firem, včetně těch relativně velkých a známých, má problémy se základními body, jako je například vracení přeplatků nebo zlozvyk v podobě automatického prodlužování smlouvy. Smutným faktem je i to, že ze všech 21 posuzovaných dodavatelů energií pouze čtyři podepsali etický kodex – MND, Europe Easy Energy, a Energie ČS a VEMEX.

Detail celého průzkumu

___BANNER-TIP___

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

16. března 2018