Jak vybrat dodavatele energií

Dodavatelé energií jsou partnery většinu našeho života. Je proto důležité vybrat si partnera, kterému můžete důvěřovat a na kterého se můžete spolehnout. Připravil jsem si seznam tipů, které pro vás Srovnám podle důležitosti. Ukážu vám oblasti, na které je třeba dávat si při výběru nového dodavatele pozor.

 1. 1.Typ smlouvy
  tiscali.cz

  Nešvarem některých dodavatelů energií je skrývat fixaci smlouvy - mohou tak držet své zákazníky bez možnosti odejít v momentě, kdy je nabídka již nevýhodná. Je i smutným zvykem dávat svému zákazníkovi pokutu ve výši tisíců korun za nedodržení délky smlouvy. Dávejte si pozor, jaký typ smlouvy jste uzavřeli a vyjednávejte o možnosti odstoupit od smlouvy bez dalších poplatků nebo sankcí. Pátrejte v obchodních podmínkách po skrytých dodatečných poplatcích a chtějte po dodavateli změnu.

 2. 2.Automatické prodloužení
  tiscali.cz

  Občas se může skrývat pod názvem prolongace. Prodloužení znamená, že poskytoval nepotřebuje váš souhlas k tomu, aby automaticky prodloužil současnou smlouvu, obvykle o další 1 až 2 roky.

  Proč na tom záleží? V případě, že byla vaše smlouva automaticky prodloužena, přicházíte o možnost odejít od svého současného dodavatele a využít tak lepších nabídek od jiných dodavatelů.

  Pokud nevíte, jestli jste uzavřeli smlouvu s automatickým prodloužením, kontaktujte svého poskytovatele energií a jednejte o změně.

 3. 3.Výhodná cena a jiná zvýhodnění
  tiscali.cz

  Jedním z důvodů, proč se zákazníci rozhodnou pro změnu dodavatele, je právě výhodnější cenová nabídka, kterou dostanou. Někteří dodavatelé energií vážou výhodnou cenu na dražší ceník nebo vám nabídnou bonusy, které nevyužijete.
  Dokáže vám dodavatel nabídnout cenu, která bude dlouhodobě výhodná? Skrývají obchodníci do slev elektronická zařízení nebo jednorázové odměny? Ptejte se svého dodavatele energií na podmínky jejich zvýhodnění a posuďte, jestli je taková nabídka opravdu výhodná.

  Dávejte si pozor i na fixní ceny, které se v nabídkách objevují. Zjistěte u dodavatele podmínky této fixace - na jak dlouho vám cenu ručí, za jakou cenu budete platit po skončení fixace nebo jak se fixní cena počítá.

  Určitě si také prohlédněte ceník. Měl by obsahovat jednoznačně vyčíslenou cenu za MWh. Pokud místo ní najdete jen nesrozumitelný vzorec, do kterého se budou dosazovat neznámé burzovní hodnoty, směnné kurzy a podobné údaje, buďte velmi obezřetní. Úspora vypočtená podle současných či minulých burzovních cen může vypadat lákavě. V budoucnu se však nemusí opakovat.

 4. 4.Podepsal Etický kodex
  tiscali.cz

  Nenaleťte na plané sliby dodavatelů, raději vybírejte mezi dodavateli, kteří podepsali závazný Etický kodex ERÚ z roku 2017. Svým podpisem se tito dodavatelé zavázali jednat se svými zákazníky vždy férově, ale také uvádět na vyúčtování za energie, zda je smlouva uzavřena na dobu určitou či neurčitou. Pokud je smlouva na dobu určitou, dozvíte se na faktuře i termín jejího ukončení, nebo automatického prodloužení. Projděte si seznam signatářů etického kodexu.

 5. 5.Kvalitní zákaznický servis
  tiscali.cz

  Objednávkou dodávek energií závazek od dodavatele energií začíná. Nenechte se zlákat prázdnými sliby a vyžadujte kvalitní služby. Mezi takové patří třeba i zákaznická linka bez poplatků, dostupná zákaznická centra nebo přehledné webové stránky, kde mohu najít odpovědi na moje otázky. Věnujte čas tomu, abyste zjistili, jak váš aktuální dodavatel pečuje o vás a další zákazníky.