Zemní plyn – cesta jak topit ekologicky

Zemní plyn – cesta jak topit ekologicky

Spalování uhlí a jiných tuhých paliv negativně ovlivňuje ovzduší a životní prostředí nejen ve svém bezprostředním okolí. Většina zplodin je dnes produkována domácnostmi – jeden starý kotel na tuhá paliva (1. nebo 2. emisní třída) ročně vyprodukuje v průměru 250 kilogramů prachu, o dalších toxických látkách nemluvě. Pro čistotu vzduchu ale můžete něco udělat i vy sami. Zemní plyn představuje alternativu, která je šetrná k životnímu prostředí i vašim plicím.

Během spalování zemního plynu totiž nevznikají pevné částice prachu nebo sazí, které způsobují onemocnění plic, dýchacích cest a nejrůznější alergie. Ve spalinách se nevyskytuje ani oxid siřičitý a při spalování se z plynu uvolňuje až o polovinu méně emisí CO2 (oxidu uhličitého), díky účinnosti plynových spotřebičů jich však ve výsledku vyprodukují ještě méně.

Majitelé rodinných domů navíc mohou využít kotlíkové dotace na výměnu starého kotle na pevné palivo za nový plynový. Bližší informace vám poskytne příslušný krajský úřad.

___BANNER-TIP___

Obsluha plynového kotle není nijak složitá, kromě pravidelné roční kontroly kotle ho obvykle stačí na začátku topné sezóny zapnout a po jejím skončení vypnout. Většina výrobců plynových spotřebičů klade na jejich hospodárnost velký důraz, proto nabízí možnost rychlé a snadné regulace výkonu podle vašich potřeb. Nejen topení, ale třeba také vaření a pečení je v porovnání s elektrickými spotřebiči - sporáky a troubami mnohem rychlejší a efektivnější.

Při vytápění je totiž zemní plyn nejefektivnějším topidlem ze všech paliv a z dlouhodobého hlediska vás pravděpodobně vyjde levněji, než vytápění elektřinou. V porovnání s využitím tuhých paliv navíc ochráníte přírodu. Zejména pokud máte na svém pozemku „mrtvou“ přípojku zemního plynu – zvažte připojení.

S přechodem na zemní plyn vám může pomoci dodavatel energií. Toho si jednoduše vyberete na srovnám.cz, kde si porovnáte nejen aktuální ceny, ale také další důležité parametry nabídky.

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

12. listopadu 2018