Vyplatí se dnes změnit dodavatele energií? Více než 600 tisíc Čechů si myslí, že ano

Vyplatí se dnes změnit dodavatele energií? Více než 600 tisíc Čechů si myslí, že ano

V minulém roce změnilo svého dodavatele plynu 201 325 zákazníků, v případě elektřiny to byl dokonce více než dvojnásobek – 446 081. Celkově na trhu s energiemi změnilo svého dodavatele 647 406 Čechů. Z těchto čísel je vidět, že se zajímají o své výdaje za energie a snaží se najít dodavatele, u kterého budou mít nejen výhodou cenu, ale také výhodné podmínky. To se následně promítá i do toho, jakým dodavatelům se v roce 2020 dařilo získat nejvíce zákazníků a kdo jich naopak nejvíce ztratil.

Jedním z ukazatelů toho, jak je dodavatel energií na trhu úspěšný, jsou pravidelné statistiky operátora trhu (OTE), které jsou vydávány každý měsíc a obsahují mimo jiné počet odběrných míst jednotlivých dodavatelů energií. V tomto článku se podíváme na to, jak se jednotlivým dodavatelům dařilo v roce 2020. Dozvíte se, který dodavatel získal nejvíce zákazníků a kdo naopak nejvíce ztrácel.

Pokud se podíváme na trh s energiemi, zjistíme, že se na něm pohybuje více než 211 různých dodavatelů, z čehož je 91 dodavatelů plynu a 120 elektřiny. Češi mají tedy opravdu mnoho možností volby svého dodavatele energií. Podívejme se nyní na dodavatele s vlastní distribucí. Ti dosud nemají povinnost své statistiky zveřejňovat, a tak můžeme počty zákazníků spíše odhadovat, nicméně v roce 2020 se všem víceméně dařilo. Pražská energetika získala 20 988 nových odběrných míst, Pražská plynárenská 17 895, ČEZ Prodej 13 179, innogy Energie 13 115. Naopak společnost E.ON Energie přišla o 870 odběrných míst.

Pokud se zaměříme na trh nových dodavatelů, zjistíme, že někteří z nich se mohou porovnávat s dominantními dodavateli a dokážou mnohdy získat i více zákazníků. Rok 2020 byl mezi novými dodavateli nejvíce úspěšný pro společnost MND, která u plynu a elektřiny získala 18 998 nových odběrných míst. Již čtvrtým rokem tak potvrdila své prvenství v zákaznických preferencích. V minulém roce se v získávání nových zákazníků dařilo také společnostem Energie ČSYello Energy, Dobrá Energie a ARMEX ENERGY

Největší přírůstky zákazníků nových dodavatelů v roce 2020

Zdroj: OTE. Graf zobrazuje přírůstky odběrných míst dodavatelů, kteří mají alespoň 20 000 odběrných míst. Zároveň nejsou uvedeni dodavatelé s vlastní distribucí.
 
Naopak nejvíce zákazníků v roce 2020 ztratila společnost COMFORT ENERGY, která přišla o 12 652 odběrných míst. Dále se nedařilo společnostem CENTROPOL ENERGYX EnergieBohemia Energy a Europe Easy Energy.


Největší úbytky zákazníků nových dodavatelů v roce 2020

Zdroj: OTE. Graf zobrazuje úbytky odběrných míst dodavatelů, kteří mají alespoň 20 000 odběrných míst. Zároveň nejsou uvedeni dodavatelé s vlastní distribucí.

Z těchto výsledků lze mimo jiné vyčíst, co zákazníci od svého dodavatele očekávají a co je pro ně důležité. Při detailnějším pohledu na nejúspěšnějšího nového dodavatele roku 2020 lze zjistit, že svým zákazníkům v minulém roce nejen snížil ceny energií, ale nabízí jim i výhodné podmínky, například smlouvy na dobu neurčitou. Navíc u něj zákazníci mohou vše vyřídit online ze svého domova, což v minulém roce bylo pro většinu z nás velkou výhodou.

Pokud se chystáte přejít k novému dodavateli nebo o tom uvažujete, změny se určitě nemusíte bát. Na srovnám.cz vám s výběrem rádi poradíme. Srovnáme pro vás nejen ceny energiíplynu i elektřiny, ale také podmínky smluv u jednotlivých dodavatelů. S námi hned víte, u kterých dodavatelů energií se vám sankce a poplatky vyhnou obloukem.

___BANNER-CALC-2___

21. ledna 2021