Teď je nejlepší čas na změnu dodavatele energií. Může vám ušetřit až tisíce korun ročně

Teď je nejlepší čas na změnu dodavatele energií. Může vám ušetřit až tisíce korun ročně

Každý rok změní svého dodavatele energií zhruba 600 tisíc domácností. Největší motivací je finanční úspora, protože mezi jednotlivými nabídkami dodavatelů energií jsou stále značné rozdíly. Kdy je ale nejlepší doba na změnu?

Léto je obdobím teplého počasí a dovolených, ale také nejvhodnější dobou, kdy změnit dodavatele energií a připravit se tak na další topnou sezónu. Změnit ho samozřejmě můžete kdykoliv v průběhu roku, ale praxe je taková, že díky přechodu v letních měsících vám včas začne běžet výpovědní lhůta (většinou tříměsíční) a vy můžete šetřit už na podzim. Jednat se může až o tisíce korun ročně.

V posledním článku, který se týkal vývoje cen energií, jsme psali, že za poslední rok mají rostoucí trend. Lze očekávat, že se dříve či později promítne do vyúčtování domácností. Proto doporučujeme nenechávat změnu dodavatele na poslední chvíli a s dostatečným předstihem se připravit na další topnou sezónu. Někteří dodavatelé energií navíc nabízí svým zákazníkům možnost zajistit si pevnou cenu energií na delší období. Přehled aktuálních nabídek dodavatelů naleznete u nás na srovnam.cz.

A jak se změnou začít?

V prvním kroku si vyhledejte poslední vyúčtování za energie. V našem srovnání energií na srovnam.cz si poté porovnejte dodavatele energií podle aktuální spotřeby nebo záloh. Ihned tak uvidíte, zda se vám změna dodavatele vůbec vyplatí a kolik můžete případně ušetřit. 

___BANNER-CALC-2___

Dalším podstatným krokem je ověření vaší smlouvy, respektive jaký druh smlouvy máte uzavřený. Můžete mít buď smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou. Od jejího typu se pak odvíjí další kroky a podmínky pro odstoupení od smlouvy.

V případě smlouvy na dobu určitou je nutné se nejdříve informovat o době, po kterou jste u dodavatele vázáni a o možnostech její výpovědi. Pokud byste totiž takovou smlouvu vypověděli předčasně, můžete od stávajícího dodavatele očekávat smluvní pokutu.

U smlouvy na dobu neurčitou je vypovězení mnohem jednodušší. Jak název smlouvy napovídá, nejste nijak časově vázaní a smlouvu můžete vypovědět kdykoliv, avšak s tříměsíční výpovědní lhůtou, která je dána zákonem.

Pokud máte všechny tyto informace pohromadě a jste rozhodnutí o převodu energií k novému dodavateli, stačí ho kontaktovat. Většina z nich vše potřebné vyřídí za vás. Vy už jen podepíšete důležité dokumenty a poté čekáte na zahájení odběru energií.

Mnoho lidí se stále obává, že proces změny dodavatele je náročný a
s nejistým výsledkem jím stráví spoustu času. Dodavatele energií je však dnes možné změnit snadno online, a to i včetně podpisu smlouvy. To nabízejí například MND, Moravské naftové doly, u kterých můžete kompletně online vyřešit nejrůznější životní situace spojené s energiemi, jako jsou například stěhování, koupě nemovitosti nebo vyřizování dědictví.

30. června 2021