Sleva, která není zadarmo aneb opravdu si za dodatečné služby od energetických firem rádi připlatíte?

Sleva, která není zadarmo aneb opravdu si za dodatečné služby od energetických firem rádi připlatíte?

Každý rok změní v České republice svého dodavatele energií přes 600 000 odběratelů. Jejich škála je pestrá – působí zde téměř sto větších či menších dodavatelů energií. Každý z nich pak má svou strategii, jak zákazníky zaujmout a přimět je převést své energie právě k němu. Může se jednat například o nabídku různých bonusů, slev a jiných výhod. Každý z nás má jiné preference a motivace ke změně, a možná i proto je nabídka dodavatelů tak pestrá. V dnešním článku se podíváme na to, jak lze nabídky dodavatelů energií na trhu rozdělit. Věříme, že se vám tento přehled může hodit – ne vždy jsou totiž slevy a služby tak výhodné, jak se může na první pohled zdát.

 

Dodatečná služba k dodávce energií

Mezi základní a nejvíce rozšířené způsoby rozšíření nabídky dodavatelů energií patří dodatečné služby k dodávce energií. Mohou jimi být například výměna nebo servis kotlů, revize elektrických rozvodů, připojení fotovoltaiky a další. Pro zákazníky mohou být dodatečné služby, které souvisejí s energiemi, zajímavé. Pokud je u takových služeb uvedeno, že jsou zdarma či navíc, mohou se nám zdát lákavější. Tak jako u všeho, co se dnes tváří být zdarma, je ale třeba mít se na pozoru. Tyto na první pohled lákavé nabídky bývají totiž většinou spojeny se smluvním závazkem odběru energií pod vysokou sankcí – jako v případě úsporných žárovek. Dalším nešvarem je, že deklarovanou službu či výrobek zdarma – např. servis kotle – vám dodavatel nakonec napočítá do ceny odběru energií či vyššího měsíčního poplatku. Pokud se na to nezeptáte nebo si sami ceny neporovnáte, dodavatel vám to sám od sebe většinou neřekne. Než se tedy rozhodnete některou z těchto výhod využít, dostatečně se informujte o tom, jaké jsou konkrétní podmínky čerpání výhody u zvoleného dodavatele, a porovnejte si, za kolik byste si danou službu mohli pořídit sami napřímo a bez závazku. Dodatečná služba může být ve smlouvě podmíněna určitým objemem odebrané energie nebo podpisem smlouvy na určité období, kterou lze následně vypovědět jen s vysokými pokutami. Nabídku smluvních bonusů a služeb najdeme například u dodavatelů E.ON, Bohemia Energy, ČEZ či innogy.

Slevy na jiné výrobky či služby

Dalšími lákadly, která dodavatelé energií nabízejí, jsou slevy na různé výrobky či další služby, které ovšem s energetikou tolik nesouvisí. Mohou mít podobu pravidelného e-mailu či dopisu s různými slevami na výrobky a služby třetích stran. U některých dodavatelů lze tuto nabídku nalézt v zákaznické zóně nebo na webu. Pokud rádi nakupujete a produkty nebo služby, které často využíváte, se objeví v nabídce věrnostního programu dodavatele energií, může pro vás být využití takového programu skutečně užitečné. Tyto typy slev nebývají většinou smluvně podmíněny a využívat je mohou zpravidla všichni zákazníci daného dodavatele. I zde ale platí „důvěřuj, ale prověřuj“ – slevy mohou být ve výši, která je běžně dostupná všem, anebo spojené s poněkud vyšší cenou základního produktu – v tomto případě vyšší cenou energií. Věrnostní programy nabízejí spíše větší dodavatelé, mezi něž patří například innogy či Pražská plynárenská.

Nabídka soustředěná na dodávku energií

Tato skupina dodavatelů soustředí svou nabídku především na jednoduchost a výhodnost základních produktů, které nabízejí, tj. elektřiny a plynu. V produktech těchto dodavatelů se zpravidla jednoduše zorientujete a v jejich podmínkách se neztratíte. Širokou paletu doprovodných služeb ale u těchto dodavatelů nehledejte. Mezi jejich hlavní výhody patří výhodná cena a snaha o vstřícný přístup k zákazníkům. Typickými zástupci této skupiny dodavatelů jsou například MND či Yello Energy.

Co říci závěrem? Energie doporučujeme vybírat s ohledem na vaše osobní preference tak, abyste nabízené služby skutečně využili a neplatili za ně zbytečně například vyšší cenou samotné energie. Z našich průzkumů víme, že pro zákazníky bývá při výběru nového dodavatele zpravidla nejdůležitější konečná cena energií, potažmo jejich roční úspora a podmínky smlouvy. Na srovnam.cz si tyto parametry jednoduše porovnáte u většiny dodavatelů jak elektřiny, tak plynu. Kdybyste si při výběru nevěděli rady, rádi vám s výběrem poradíme. Stačí, když nám na sebe na stránkách necháte kontakt.

Které dodavatele energií zákazníci volí nejčastěji?

2. ročník Hlas zákazníků: spokojenost s dodavateli energií

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

22. července 2020