Proč ceny energií tolik rostou a jak se proti tomu bránit? Řešením může být fixace ceny.

Proč ceny energií tolik rostou a jak se proti tomu bránit?  Řešením může být fixace ceny.

V minulém článku na srovnam.cz jsme psali o vývoji cen energií za poslední rok a jaký trend se dá očekávat v dalších měsících. Nyní vám přiblížíme, proč tomu tak je, a jak se proti případnému zdražení bránit.

Bezprecedentní vývoj cen na trhu s energiemi

Loni se ceny plynu pohybovaly na úrovni 10 EUR/MWh, dnes jsou na více než 60 EUR/MWh. Podobně i ceny elektřiny narostly z 30 EUR/MWh na dnešní úroveň, která se pohybuje mezi 140-160 EUR/MWh. Trh zažil kombinaci několika negativní událostí, které postupně způsobily výrazný vývoj cen plynu a elektřiny.

Patří mezi ně například velmi rychlé oživení evropské ekonomiky, strmý růst cen emisních povolenek a výpadky produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů a těžby plynu v Norsku. K tomu se přidala dlouhá a silná zima, která vyprázdnila zásobníky plynu v Evropě. Jejich stav se dostal na nejnižší úroveň za posledních několik let.

Řešením může být fixace ceny

Jelikož vývoj cen energií na burze nelze zcela předpovídat, jedním z řešení, jak si zajistit dlouhodobě výhodné ceny, je jejich fixace na delší období. Stále ještě je šance si u některých dodavatelů energií zajistit ceny před zdražením. Při jejich výběru však buďte velmi opatrní.  Doporučujeme řádně si přečíst veškeré smluvní dokumenty přiložené k nabídce.

Na co si dát pozor

V současné době s turbulentním vývojem cen na burze přistupují někteří dodavatelé energií k různým praktikám vůči zákazníkům. Například je informují o tom, že nejsou schopni nakupovat energie za podmínek, které jim slíbili, a tak jednostranně dodávky energií ukončují.

Mezi další aktivity, kterými se někteří dodavatelé snaží finančně chránit na úkor zákazníků, patří například úpravy obchodních podmínek. Do nich zahrnou nově odstavec umožňující měnit i již sjednaný produkt. Automaticky tak mohou například upravit cenu energií, která se zákazníkům dlouhodobě nevyplatí.

Dalším nešvarem je nabídka tzv. spotových ceníků, které převádí veškeré riziko z vývoje cen na zákazníky - před těmito ceníky varuje mimo jiné i Energetický regulační úřad (ERÚ), protože v souvislosti s aktuálními vysokými cenami a očekávaném dalším růstu na velkoobchodním trhu nejsou pro zákazníky výhodné.

Co dělat, když…

Pokud vám dodavatel energií zvýšil ceny nebo upravil jiné smluvní podmínky, máte právo bez uvedení důvodů odstoupit od smlouvy, a to do 3 měsíců od data zvýšení ceny nebo změny smluvních podmínek.

Pokud vám však bylo ze strany dodavatele energií zvýšení ceny nebo změna jiných smluvních podmínek oznámeno nejpozději třicátý den přede dnem jejich účinnosti a zároveň jste byli poučeni o právu na odstoupení od smlouvy, máte právo bez uvedení důvodu odstoupit od smlouvy nejpozději 10. den přede dnem, kdy má dojít ke zvýšení ceny nebo změně jiných smluvních podmínek.

V případě, že vám dodavatel energií nedodrží garantovanou cenu, kterou máte sjednanou, nebo nedostojí předem sjednaným podmínkám, můžete se obrátit na Českou obchodní inspekci (ČOI), například přes E-podatelnu na webových stránkách https://www.coi.cz/.

Následně vám nezbývá nic jiného než si najít jiného dodavatele energií. S výběrem vám rádi poradíme. Na srovnam.cz si můžete dodavatele energií jednoduše porovnat podle spotřeby nebo podle záloh, které platíte nyní. Nebo nám na sebe můžete zanechat kontakt, na který se vám ozveme.

6. října 2021