Připravte se na letošní topnou sezónu včas

Připravte se na letošní topnou sezónu včas

Přestože si ještě užíváme dozvuků babího léta, topná sezóna se kvapem blíží. Nenechte se zaskočit prvními podzimními mrazíky a ujistěte se, že jste na zimu připraveni, protože zapnout topení je pohodlnější a snazší než se doma balit do tří svetrů.

Každoroční servis plynového kotle si se svým technikem domluvte raději už teď. Většina lidí totiž s objednávkou otálí, nechávají jeho návštěvu na poslední chvíli a pak se diví dlouhým čekacím lhůtám. Vyčištěný a seřízený kotel je důležitý nejen kvůli bezpečnosti a zdraví, ale také spotřebovává méně paliva. Neriskujte případný požár ani otravu oxidem uhelnatým.

___BANNER-TIP___

Váš kotel je v pořádku a topí, ale radiátory teplé nejsou? Možná je po létě potřeba je odvzdušnit. Během teplejších měsíců mohl do topného systému proniknout vzduch a nahromadit se v radiátorech, kam se pak nedostane horká voda, aby je ohřála. Moderní topné soustavy mají nainstalované odvzdušňovací ventily, jimiž stačí otočit a počkat, až z nich přestane unikat vzduch. Poté zkontrolujete, zda neklesl tlak otopné vody, což byste měli sledovat i v průběhu sezóny a odvzdušnění provést i během ní v případě, že radiátory netopí rovnoměrně.

Pokud máte doma radiátory s termostatickými hlavicemi a pokojovým termostatem, přesvědčte se, že jsou tyto hlavice zcela otevřené. Nesnažte se teplotu regulovat jejich přivíráním – zbytečně byste ohřívali vodu, která se do radiátoru ani nedostane. Pro nastavení optimální teploty v místnosti vždy použijte termostat.

Přes zimu si hlídejte náklady na vytápění a jejich případné výkyvy, především v případě, že máte starý plynový kotel. Moderní kondenzační kotle mají nižší spotřebu plynu a mohou vám tak v dlouhodobém horizontu pomoci se snížením nákladů na vytápění. S počáteční investicí do nového kotle mohou pomoci kotlíkové dotace, jejichž 2. vlna ještě nebyla v některých krajích zcela vyčerpána. Bližší informace získáte ve svém krajském městě.

Sledujte také cenu vašeho dodavatele energií. Na jeho změnu není nikdy pozdě. V naší srovnam.cz kalkulačce si můžete nezávazně porovnat ceny elektřiny a plynu současného dodavatele s těmi ostatními a zjistit, zda neplatíte za energie zbytečně moc.

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

21. září 2018