Neplaťte zbytečně: V létě se rozhodnete, v zimě ušetříte

Neplaťte zbytečně: V létě se rozhodnete, v zimě ušetříte

Léto pomalu končí, ale nevýhodné smlouvy s dodavateli elektřiny a plynu jsou aktuální po celý rok. V zimě, kdy jsou výdaje za energie často nejvyšší, je na změnu většinou už pozdě. Právě v době, kdy na topení často ani nepomyslíte, přichází ta správná chvíle vybrat si nejvhodnějšího dodavatele.

Jednotliví dodavatelé jsou schopni ovlivnit značnou část ceny za energie. U plynu je podíl obchodní části ceny okolo 70 % a u elektřiny 45 %. Díky konkurenčnímu boji více než 60 dodavatelů energií tak můžete narazit na nabídku, díky které ušetříte tisíce korun ročně. Pokud se pro změnu navíc rozhodnete ještě v létě a máte smlouvu na dobu neurčitou, budete se moci z ušetřených peněz těšit už tuto topnou sezónu.

Zkontrolovat si smluvní podmínky se současným dodavatelem by vždy měl být váš první krok. Hned tak zjistíte, jaký typ smlouvy máte a kdy ji můžete bez smluvních sankcí vypovědět. Standardní výpovědní lhůta u smluv na dobu neurčitou bývá tři měsíce. U ostatních smluv je důležité pohlídat si datum automatického prodloužení. Jak lze předčasně ukončit několikaletý úvazek se dočtete v tomto článku. Pokud si nejste jisti, kdy a za jakých podmínek můžete smlouvu vypovědět, kontaktujte svého dodavatele energií.

Nejpodstatnějším krokem je výběr vhodného dodavatele energií. Pro většinu spotřebitelů je sice výše úspory hlavní důvod ke změně, ale nezapomeňte si porovnat i další důležité parametry nabídky. Ta s největší úsporou nemusí být nejlepší – většinou se pojí s mnohaletým úvazkem a z dlouhodobého hlediska už nemusí být tak výhodná. Nereflektuje případný pozitivní vývoj na energetickém trhu. Může se vám stát, že z momentálně výhodné ceny za rok bude přemrštěně drahá a například u tříletého závazku vás čeká dvouleté čekání, než půjde dodavatele změnit bez sankcí.

Zjistěte si proto také, zda vám nový dodavatel bude automaticky prodlužovat smlouvu a jestli po vás bude chtít sankce za případné odstoupení od smlouvy. Vodítkem férovosti dodavatele pak může být například informace, zda podepsal Etický kodex vydávaný Energetickým regulačním úřadem.

Výběr dodavatele energií se může zdát složitější, než ale ve skutečnosti je. S porovnáním všech důležitých parametrů vám bez závazku pomůžeme na srovnám.cz. Stačí vyplnit základní údaje - výši vašich aktuálních záloh nebo jen odhad, kolik plynu nebo elektřiny vaše domácnost spotřebuje. Nabídky vám ukážeme včetně koncové ceny a smluvních podmínek konkrétního dodavatele. V případě dotazů vám pomůžou naši zkušení poradci na telefonu.

Na zvoleného dodavatele energií je vhodné si sehnat reference od současných, ale i bývalých zákazníků. Kvalitu zákaznického servisu si můžete také sami otestovat tím, že dodavateli sami zavoláte a necháte si dovysvětlit, co vám není jasné. Smluvní dokumenty si vždy před podpisem přečtěte. Nový dodavatel zpravidla po podpisu plné moci zařídí převod za vás.

Porovnání nabídek na srovnám.cz vám zabere pár minut a může vám pomoci ušetřit tisíce. Rozhodněte se pro změnu teď a začněte šetřit už od zimy.

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

7. září 2018