Které dodavatele energií zákazníci volí nejčastěji?

Které dodavatele energií zákazníci volí nejčastěji?

Operátor trhu (OTE) každý měsíc vydává statistiku odběrných míst jednotlivých dodavatelů energií. V tomto článku se podíváme na statistiku loňského roku, ale také na první kvartál roku 2020 a přehledně vám ukážeme, ke kterým dodavatelům zákazníci přecházejí nejčastěji a od koho naopak odcházejí.

Statistiky OTE nám mohou napovědět, jak jsou kteří dodavatelé energií úspěšní v získávání nových zákazníků. To nám v podstatě říká, kterého dodavatele zákazníci nejvíce preferují. U dodavatelů s vlastní distribuční sítí můžeme počty zákazníků jen odhadovat – ti své statistiky zveřejňovat na OTE nemusí a proto je do našeho srovnání nezahrnujeme. Zároveň jsme se zaměřili na dodavatele, kteří mají alespoň 20 000 zákazníků.

V roce 2019 se uskutečnilo 450 697 změn u dodavatelů elektřiny. Je to třetí nejvyšší počet od roku 2006, kdy se energetický trh uvolnil a my si můžeme zvolit dodavatele dle vlastního uvážení. U plynu byl výsledek průměrný s počtem 214 428 změn. Počet změn odráží dění na trhu v loňském roce. Většina dodavatelů zdražovala elektřinu na začátku roku a poté na konci roku 2019. U plynu byla situace stabilnější. Ke zdražení došlo pouze u některých dodavatelů na konci roku. Pokud se podíváme, kdo nejvíce bodoval u zákazníků, tak se vítězem stala společnost MND, a. s. a to jak u plynu, tak i u elektřiny. Celkem MND vloni získalo 33 971 nových odběrných míst. Naopak největší úbytek odběrných míst v loňském roce měla společnost Centropol Energy a to u obou komodit, přičemž celkový úbytek dosáhl 24 350 odběrných míst.

K jakým dodavatelům se zákazníci letos hrnou a od koho naopak odcházejí?

Pojďme se podívat na to, jak se dodavatelům energií dařilo v prvním kvartálu tohoto roku. Počet změn dodavatelů za toto období dosáhl zatím k 185 254 u elektřiny a 57 638 u plynu. V našem srovnání dodavatelů energií mezi novými dodavateli u zákazníků nejvíce bodovala společnost MND, a. s., která získala 10 300 nových odběrných míst. Dále se také letos daří získávat nové zákazníky společnostem Energie ČSYello Energy, EP Energy Trading a Dobrá Energie. Naopak nejvíce zákazníků v letošním roce ztratila společnost Centropol, Bohemia EnergyComfort Energy, Europe Easy Energy a X-Energie.

Ať už si zvolíte jakéhokoliv dodavatele, změny se nemusíte bát. Je jednoduchá a na srovnám.cz vám s výběrem poradíme. Srovnáme pro vás nejen ceny energií, plynu i elektřiny, ale také podmínky smlouvy. S námi hned víte, u kterých dodavatelů energií se vám sankce a poplatky vyhnou obloukem.

Diskuse a komentáře - zde

2. ročník Hlas zákazníků: spokojenost s dodavateli energií

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

18. května 2020