Ohodnoťte vaše zkušenosti se stávajícím dodavatelem a pomozte při výběru ostatním.Hodnotit

Jak zkrotit největší žrouty energie

Jak zkrotit největší žrouty energie

Hlídáte si spotřebu energie a i přesto máte stále pocit, že účty za elektřinu neodpovídají tomu, nakolik ji reálně využíváte? Na vině mohou být i samotné spotřebiče. Projděte si s námi seznam nejčastějších žroutů energie a ověřte si, jestli právě oni nestojí za vaší zbytečně vysokou spotřebou.

České domácnosti jsou na jedné straně plné zastaralých spotřebičů, mnohdy ještě z dob, kdy neexistovaly energetické třídy. Na straně druhé si  mnoho lidí může dovolit zvýšený komfort v podobě myčky nádobí, sušičky anebo klimatizace, které za cenu většího pohodlí spotřebovávají více energie.

V tabulce naleznete seznam nejběžnějších domácích spotřebičů a jejich energetickou náročnost v různých třídách. Vpravo pak uvádíme rozpětí nákladů na rok, včetně možné roční úspory při přechodu na spotřebič v nejvyšší energetické třídě.

Tip: U televizorů se výrazně liší také náklady na provoz stand-by režimu – zatímco u LED televize vás přijde na pouhých deset korun ročně, u plazmy už je to 170 Kč.

Investice do spotřebičů s lepší energetickou třídou se může z dlouhodobého hlediska vyplatit. I přes vyšší pořizovací náklady vám dokážou úspornější varianty některých spotřebičů ušetřit tisíce korun ročně. Vždy je dobré si předem spočítat, zda se vám koupě úspornějšího spotřebiče vyplatí.

Tipy, jak snížit spotřebu energií

  • Silná vrstva námrazy zvyšuje spotřebu mrazničky, pravidelně ji proto odmrazujte.
  • Dnešní prací prášky účinkují i v chladné vodě, zároveň jsou šetrnější k prádlu. Volte tedy program s nižší teplotou, abyste nespotřebovali tolik energie při ohřevu vody.
  • Myčka šetří energii i váš čas, ale jen v případě, že ji zapínáte dostatečně plnou.
  • Při vaření používejte pokličky, a když můžete, ohřívejte jídlo raději v mikrovlnné troubě.

Pokud jste úspornější spotřebiče pořizovali nedávno anebo je měnit nechcete, můžete i přesto na energiích ušetřit. Třeba změnou dodavatele energií. Nemusíte hned domlouvat odvoz pár let staré lednice, raději během několika minut porovnejte svého aktuálního dodavatele elektřiny s ostatními ve vašem regionu prostřednictvím srovnám.cz. Hned zjistíte, zda za své energie neplatíte zbytečně moc a kolik můžete změnou dodavatele energií ušetřit.

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

25. dubna 2019