Jak se letos vyvíjí ceny energií a co nás čeká v roce 2019?

Jak se letos vyvíjí ceny energií a co nás čeká v roce 2019?

Přestože ceny energií na burzách dlouhodobě rostou, domácnostem se zdražování ve fakturách zatím neprojevilo vůbec, nebo jen minimálně. Jak je to možné? V Česku působí přes osmdesát dodavatelů elektřiny, kteří často raději sníží svou marži, než aby o zákazníky přišli. Navíc pro své zákazníky nakupují energie dopředu.

Prudké zdražování na burze začalo již před dvěma lety, což je zhruba doba, na kterou se energie nakupují dopředu. Pro domácnosti to může znamenat růst jejich koncových cen. Dodavatelé již nemají v zásobě levnou elektřinu, ani plyn. Obě komodity se pohybovaly na svém minimu v roce 2016 a od té doby rostou. Podle analytiků ceny energií nejspíše porostou i v roce 2019.

Velkoobchodní cena silové elektřiny jen během letošního roku vzrostla o více než polovinu, plynu pak o zhruba třetinu. Do velkoobchodních cen se promítá celá řada faktorů, nejpodstatněji pak výrobní náklady - ty letos výrazně vzrostly: uhlí o 35 %, ropa o 40 %. Ve velké míře se letos podepsaly na cenách energií také emisní povolenky, které svou cenu více než ztrojnásobily. Poptávka po uhlí a plynu na výrobu elektřiny dlouhodobě roste, s ní i jejich cena, která má vliv na velkoobchodní ceny energií.

___BANNER-TIP___

Letošní zdražování by se mohlo dotknout zákazníků bez zafixovaných cen. Zvýšit by se měly v průměru o jednotky procent, což podle velikosti domácnosti a způsobu využívání energií může znamenat měsíční rozdíl o desítky, ale i stovky korun. Změny v cenících dodavatelů očekáváme na přelomu tohoto roku. O změně podmínek, tedy i o zvýšení cen, vás váš dodavatel musí vždy informovat, a to do 30 dní před účinností změny. Do 10 dnů před nabytím účinnosti pak máte právo odstoupit od aktuální smlouvy. Dodavatel v těchto případech nemá právo požadovat smluvní sankce a pokuty za předčasné ukončení smlouvy.

Ruku v ruce se zdražováním jde většinou snaha dodavatelů lákat na fixaci ceny elektřiny nebo plynu i na několik let. „Fixace cen je v situaci rostoucího trhu obecně výhodná. Nese to ale ztrátu možnosti volby levnější nabídky. A já osobně nejsem přívržencem situace, kdy si spotřebitel musí dávat do diáře, že za dva roky lze změnit dodavatele bez sankce, jinak se mu smlouva automaticky prodlužuje. A to už třeba nemusí být zdaleka tak výhodné,“ uvádí Jan Gavor, analytik a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií. Nyní se vám může lehce stát, že neodhadnete budoucí vývoj cen energií a cenu si zafixujete na jejím maximu. 

Také v době, kdy ceny energií rostou, je vhodné zkontrolovat si, zda za své energie neplatíte zbytečně moc. Na srovnám.cz vám bez zadání kontaktních údajů porovnáme nejen ceny dodavatelů, ale také podmínky, za kterých smlouvu podepisujete. Hned tak vidíte, zda se jedná o smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou, jestli obsahuje smluvní sankce, nebo zda vám bude automaticky prodloužena.

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

8. října 2018