Jak se bránit „šmejdům“ v energetice?

Jak se bránit „šmejdům“ v energetice?

Možná se vám to také stalo – u vašich dveří zvoní cizí člověk, který se představí jako zástupce dodavatele energií a žádá o poslední vyúčtování za elektřinu nebo plyn, aby se přesvědčil, že neplatíte zbytečně moc a mohl vám udělat lepší nabídku. Ta ale obvykle výhodnější v konečném důsledku není. Jak nečestné jednání poznáte a jak se mu bránit?

V první řadě se ptejte, zda daný člověk zastupuje dodavatele, nebo zprostředkovatele. Ke každému se totiž vážou jiné právní předpisy, které se liší třeba v délce lhůty pro odstoupení od smlouvy. Zprostředkovatel si v ní může říct i o exkluzivitu ke správě vašeho odběrného místa a zpět ji pak získáte jen po zaplacení sankcí. I proto si vše, co podepisujete, vždy pozorně přečtěte a podepisujte jen smlouvy, kterým rozumíte.

 

"Energetičtí šmejdi"

Nekalí podomní prodejci (Energetický regulační úřad (ERÚ) je označuje za tzv. „energetické šmejdy“) se mohou vydávat i za zaměstnance Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nebo České obchodní inspekce. Ti ovšem na podobné kontroly osobně nechodí. V mnohých obcích je podomní prodej zakázaný, v tomto případě se obraťte na městskou policii. Pokud neznámý člověk tvrdí, že zastupuje přímo vašeho dodavatele, chtějte po něm důkaz a ověřte si ho.

Problematické mohou být nabídky přes telefon. Smlouvu můžete uzavřít telefonicky, ale vždy si dopředu přečtěte smluvní dokumenty a obchodní podmínky. Ministerstvo se dnes snaží nekalé jednání po telefonu omezit. „Nyní se mimo jiné zabýváme právní úpravou smluv uzavíraných po telefonu – budou uzavřeny až v okamžiku, kdy budou mít písemnou podobu, a spotřebitel nabídku podepíše. Je důležité, aby spotřebitel věděl, s čím souhlasí, a nebyl klamán," vysvětluje ministryně obchodu a průmyslu Marta Nováková.

Raději se vyhněte energetickým aukcím. Obchodníci, kteří je dnes nabízejí, vám nabízí levnější energie, mnozí dokonce slibují nejlepší cenu na trhu. Jenže podpis smlouvy o energetické aukci má svá úskalí. Zpravidla obchodníkovi podepisujete exkluzivitu – po určité období pak nemůžete o vlastním odběrném místě rozhodovat. Novinkou jsou až desetiletá období. Finální „vysoutěžená“ cena nebývá tak dobrá, jak jste očekávali a pokud se rozhodnete smlouvu ukončit, hrozí vám vysoké sankce.

Odmítněte také dárky a služby, které jsou zdánlivě zadarmo, bývají to například LED žárovky. V případě, že budete chtít vypovědět smlouvu, se nepoctivý prodejce či zprostředkovatel energií přihlásí o vzniklé několikatisícové náklady, a to i přesto, že se jednalo o „dárek“.

Když smlouvu podepíšete a zjistíte, že to byla chyba, není pozdě. Od smlouvy o dodávkách energií, uzavřené mimo provozovnu dodavatele, můžete ze zákona bez postihů odstoupit do 14 dnů od uzavření. V obou případech (smlouva sjednaná s dodavatelem, nebo zprostředkovatelem) ji můžete vypovědět až 15. den po zahájení dodávek plynu či elektřiny. Buďte aktivní, pokud druhá strana nereaguje, obraťte se na ERÚ nebo ČOI, kde vám pomohou.

Dávejte si proto pozor, ⚠️ sdílejte tento článek ⚠️ a varujte tak před "šmejdy" i své blízké.

 

Máte také nějakou zkušenost s podomními prodejci?

Podělte se o ni s ostatními - zde

 

Změna dodavatele ale i přes všechny nástrahy není složitá a féroví dodavatelé energií Vám pomohou. Pokud se pro změnu rozhodnete, měli byste už mít představu o cenových nabídkách a podmínkách jednotlivých firem – třeba s pomocí naší kalkulačky cen energií na srovnám.cz.

___BANNER-TIP___

Nejvhodnějšího dodavatele energií najdete na pár kliknutí.

Stačí zadat PSČ, aktuální odhadovanou spotřebu nebo zálohy. Dozvíte se nejen finální cenu produktu nabízeného dodavatelem, ale i to, zda automaticky prodlužuje smlouvu, sankce za její předčasné ukončení anebo zda podepsal etický kodex Energetického regulačního úřadu. 

Nejvyšší pokuty udělené ERÚ

2. ročník Hlas zákazníků: spokojenost s dodavateli energií

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

4. září 2018