ERÚ udělil společnosti Stabil Energy rekordní pokutu za nekalé obchodní praktiky

ERÚ udělil společnosti Stabil Energy rekordní pokutu za nekalé obchodní praktiky

Společnost Stabil Energy dostala od Energetického regulačního úřadu dosud nejvyšší pokutu v historii za nekalé obchodní praktiky a stovky přestupků proti zákonu o ochraně spotřebitele. Pokuta ve výši čtyř milionů korun však není první pokutou, která byla společnosti Stabil Energy udělena. Již v roce 2018 musela společnost zaplatit dva miliony korun. 

"V jediném správním řízení bylo této společnosti prokázáno 1179 přestupků, ať už proti zákonu o ochraně spotřebitele nebo energetickému zákonu. Pochybení se přitom dopouští opakovaně. Okolnostem a četnosti pochybení odpovídá i výše čtyři miliony korun," uvedl radní ERÚ Jan Pokorný.

Nejvyšší pokuty udělené ERÚ:

Energetika: Největší pokuty v České republice
1. Stabil Energy s. r. o. – výše pokuty 4 000 000 Kč. 
Důvod: užití nekalých obchodních praktik, uvedení nepravdivých či neúplných údajů při provádění úkonů nezbytných k uskutečnění volby nebo změny dodavatele v elektřině i plynu. 
2.-3. Centropol Energy, a. s. - výše pokuty 2 000 000 Kč. 
Důvod: užití nekalých obchodních praktik. 
2.-3. Stabil Energy s. r. o. – výše pokuty 2 000 000 Kč. 
Důvod: užití nekalých obchodních praktik, uvedení nepravdivých či neúplných údajů při provádění úkonů nezbytných k uskutečnění volby nebo změny dodavatele v plynu. 
4. One Energy Česká republika a. s. – výše pokuty 500 000 Kč. 
Důvod: nedodržování stanovených parametrů kvality dodávek a služeb. 
5. Bohemia Energy entity s. r. o. – výše pokuty 300 000 Kč. 
Důvod: užití nekalých obchodních praktik.

 

Neféroví podomní prodejci (dnes hojně nazývaní jako tzv. "energetičtí šmejdi") nabízející „levnější“ energie nebo dokonce aukce vrhají špatné světlo na celý trh s energiemi. I přesto na trhu najdete dodavatele energií, kterým na etickém a férovém přístupu záleží a s kterými jsou spotřebitelé spokojeni. V průzkumu Hlas zákazníků: spokojenost s dodavateli energií se dozvíte, jaké dodavatele by spotřebitelé doporučili nebo u jakých dodavatelů spíše zvažují odchod.

 

Máte také nějakou zkušenost s podomními prodejci?

Podělte se o ni s ostatními - zde

 

I přes všechny nástrahy není změna dodavatele složitá a můžete díky ní ušetřit tisíce korun ročně. Při výběru je důležité dívat se nejen na cenu, ale také na přístup dodavatele energií, abyste se vyvarovali užití nekalých obchodních praktik. Na srovnám.cz vám přehledně srovnáme nabídky podle ceny, ale i podmínek smlouvy. Také se dozvíte, zda má dodavatel energií podepsaný Etický kodex vydaný Energetickým regulačním úřadem v roce 2017, kterým dodavatelé energií dávají najevo, že jim na etice ochrany spotřebitele skutečně záleží.

Které dodavatele energií zákazníci volí nejčastěji?

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

24. března 2019