Dodavatel a distributor energií. Kdo je kdo?

Dodavatel a distributor energií. Kdo je kdo?

Pojmy distributor a dodavatel slyšel asi každý, kdo kdy řešil energie. Ne všichni však těmto pojmům rozumí. Také se vám tyto dva pojmy pletou nebo si nejste jistí, jaký je mezi nimi rozdíl? V následujícím článku vám v krátkosti vše objasníme.

Distributor

Distributor energie neboli provozovatel distribuční soustavy je společnost, která zajišťuje dopravu plynu nebo elektřiny do vaší domácnosti a má na starost údržbu distribuční soustavy. Ve svém vyúčtování za energie najdete sekci „regulované platby“, což je částka, kterou za tyto služby distribuční společnosti platíte. Výše regulované složky ceny je stanovována Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) a je stejná pro všechny zákazníky.

Distributora si vybrat nemůžete, je určen podle vymezeného území. Jinými slovy je předem stanoven v závislosti na tom, kde žijete.

Na území České republiky momentálně působí tři distributoři elektřiny (ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce) a tři distributoři zemního plynu (RWE GasNet, E.ON a Pražská plynárenská).

 

Zdroj: Energie ČS

 

Dodavatel

Dodavatel energií neboli obchodník s energiemi, je naopak ten, kdo vám elektřinu nebo zemní plyn prodává. Právě od dodavatele vám chodí faktury za spotřebovanou energii. Dodavatelů energií jsou na českém trhu desítky, někteří z nich se zaměřují pouze na velkoodběratele, jiní naopak na maloodběratele. Všichni z nich však musí mít licenci od ERÚ.

Někdy se také můžete setkat s pojmem alternativní dodavatel. Tento pojem vznikl díky liberalizaci obchodu s energiemi, odkdy se dodavatelé rozdělují na ty tradiční (ČEZ, RWE, PRE, E.ON) a alternativní, kteří na trh vstoupili po zmiňované liberalizaci (např. MND, EEE, Bohemia Energy…). Mezi tradičními a alternativními dodavateli dnes existují jen malé rozdíly. Jedná se především o cenu, za kterou energie nabízejí, způsob komunikace se zákazníkem a smluvní podmínky.

Na rozdíl od distributora si můžete dodavatele energií zvolit sami a ovlivnit tak cenu a podmínky, za kterých budete energii odebírat. Není nic jednoduššího, než si dodavatele energií porovnat na srovnam.cz a ověřit si, zda neplatíte za energie zbytečně moc. Zvážit můžete také další parametry nabídky – zda je smlouva na dobu určitou či neurčitou, zda je cena fixní, ale také jestli dodavatel podepsal Etický kodex ERÚ.

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

19. června 2019