Co zvážit při výběru dodavatele energií Díl 2.: Smlouvy a obchodní podmínky

Co zvážit při výběru dodavatele energií Díl 2.: Smlouvy a obchodní podmínky

V prvním díle našeho seriálu jsme se společně podívali na etické kodexy dodavatelů energií, tentokrát se zaměříme na obchodní podmínky a smlouvy – poradíme, na co si dát pozor.

Změna dodavatele energií je snadná a může vám ušetřit i tisíce korun ročně. I přesto je dobré si při podepisování nové smlouvy několik věcí pohlídat. Základem je si smlouvu i obchodní podmínky vždy pečlivě pročíst a na případné nejasnosti se doptat. Obecně platí, že čím jednodušší a srozumitelnější podmínky, tím lépe pro vás. Někteří dodavatelé energií mají na internetových stránkách vzorovou smlouvu a obchodní podmínky k nahlédnutí, abyste si je mohli v klidu prostudovat ještě předtím, než o přechodu začnete jednat.

Při sjednání nové smlouvy na dodávku energií je vhodné se zaměřit na několik bodů:

1) Typ smlouvy

Může se jednat o smlouvu na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. O jejich výhodách a nevýhodách se dočtete v našem nadcházejícím článku, kde se na jednotlivé smlouvy zaměříme detailněji. Ať už se však jedná o první či druhý typ smlouvy, vždy je důležité se zaměřit na délku výpovědní lhůty.

2) Výpovědní lhůta

U smluv na dobu neurčitou jsou to maximálně tři měsíce. U smluv na dobu určitou je však délka výpovědi různá a obvykle se musí dát výpověď 3-6 měsíců před vypršením smlouvy.

3) Sankce za předčasné vypovězení smlouvy

Ujistěte se, zda se s předčasným ukončením smlouvy pojí nějaké sankce a pokud ano, seznamte se s jejich výší a podmínkami pro ukončení smlouvy dopředu.

4) Délka závazku a automatické prodloužení

U smlouvy na dobu určitou si ohlídejte délku závazku a také, zda se po svém skončení automaticky prodlužuje. Tyto smlouvy bývají automaticky prodlouženy, zpravidla na stejné období jako byly uzavřeny. Zjistěte si, na jaký ceník budete prodlouženi a za jakých podmínek. V případě některých méně férových dodavatelů energií se vám může stát, že vás prodloužená smlouva zaváže ještě déle s vysokými sankcemi při vypovězení nebo s nevýhodnými cenovými podmínkami. Takovou smlouvu raději nepodepisujte.

5) Obchodní podmínky

Před podpisem smlouvy je vhodné se seznámit i s obchodními podmínkami, které bývají detailnější, než smlouva. Opět platí pravidlo „čím jednodušší, tím lepší“. Pokud se obchodní podmínky odkazují na „Ceník služeb“ nebo něco podobného, od dodavatele energií si jej vyžádejte, ať víte, za co a kolik zaplatíte. Obchodní podmínky může dodavatel energií změnit. V takovém případě máte právo od smlouvy odstoupit bez jakýchkoliv sankcí.

V případě dotazů se nebojte dodavatele energií na cokoliv zeptat. Féroví dodavatelé energií vám na vaše otázky narovinu odpoví – pokud ne, vyberte si raději někoho jiného. S výběrem dodavatele energií vám pomůže naše kalkulačka energií srovnám.cz, která vám kromě úspory zobrazí i smluvní úvazek a zda je cena s fixací, nebo bez ní.

 Další články v sérii Co zvážit při výběru dodavatele:

Díl 1.: Etické kodexy dodavatelů a jak se v nich vyznat

Díl 2.: Smlouvy a obchodní podmínky

Díl 3.: Smlouva na dobu určitou vs. neurčitou

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

15. července 2019