Chystáte se pořídit nový, energeticky náročný spotřebič? Změnou distribuční sazby můžete ušetřit.

Chystáte se pořídit nový, energeticky náročný spotřebič? Změnou distribuční sazby můžete ušetřit.

Rekonstruujete byt či dům a plánujete výrazně nižší, nebo naopak vyšší spotřebu elektřiny? Správně zvolená distribuční sazba vám pomůže ušetřit i tisíce korun ročně. Změna distribuční sazby není složitá a s naším návodem ji zvládne každý.

V základu se distribuční sazby dělí na jednotarifní a dvoutarifní. Pokud elektřinu používáte pouze ke svícení a provozu základních elektrických spotřebičů, pravděpodobně fungujete v rámci jednoho tarifu. Dvoutarifní sazbu využívají ty domácnosti, které elektřinu používají i k vytápění, nebo ohřívání vody.

Většina běžných domácností využívá jednotarifní distribuční sazby (D01d a D02d). Spotřeba takových domácností bývá menší a cenu za elektřinu mají po celý den stejnou. Detail všech distribučních sazeb najdete na konci článku v tabulce.

Dvoutarifní sazba se dělí na vysoký a nízký tarif s odlišnými cenami za elektřinu. Pokud plánujete elektřinou ohřívat vodu, vytápět akumulačním topením nebo přímotopem, či nabíjet elektromobil, budete chtít využívat nižších sazeb, dříve nazývaných „noční“. Během trvání nižší sazby čerpají levnější elektřinu všechny spotřebiče, můžete u nich tedy využít například funkce odloženého startu.

Zároveň je výhodnější pro všechny noční sovy, přestože už neplatí zažité pravidlo o „nočním proudu“, který se spínal v nočním klidu mezi 22. a 6. hodinou ranní. Dnes je čerpání nízkého tarifu závislé nejen na čase, ale i počasí a dnech v týdnu. Někteří dodavatelé tak například nabízejí levnější víkendový režim.

Se změnou sazby se pojí několik náležitostí, které jsme přehledně shrnuli v tabulce:

Při změně sazby u vašeho dodavatele většinou nestačí pouze změnit smlouvu. Distributorovi dodáním potřebné dokumentace (většinou se jedná o revizní zprávu) prokážete, že se chystáte navýšit spotřebu právě kvůli provozu daného zařízení. Energeticky náročnější spotřebiče často mají vyšší příkon, čemuž musí odpovídat technické náležitosti. Bude pravděpodobně potřeba vyměnit hlavní jistič a elektroměr – na termínu výměny se domluvíte s distributorem. Bližší podmínky ke změně distribuční sazby vám sdělí váš konkrétní distributor.  

Tip srovnám.cz:
Pamatujte na to, že odhadovaná spotřeba se s pořízením energeticky náročných spotřebičů může od té předchozí výrazně lišit.

 

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

Při výměně distribuční sazby nezapomeňte správně nastavit výši pravidelných záloh, aby vás na konci roku nepřekvapil nedoplatek. Ceny v nové distribuční sazbě se mohou lišit i mezi jednotlivými dodavateli, se změnou jističů tak může být výhodné vyměnit i svého dodavatele. Ceny, ale i podmínky smlouvy vám jednoduše srovnáme na srovnám.cz.

Vysvětlení pojmů:
Distribuční sazba = odběratelská kategorie.
Vysoký a nízký tarif = dvě různé cenové hladiny elektřiny v závislosti na používané distribuční sazbě.
Sazba může mít jeden tarif (tzv. jednotarifní D01d a D02d), nebo oba tarify (tzv. dvoutarifní, všechny ostatní sazby).
17. dubna 2019