Češi netuší, že změnou dodavatele mohou na energiích ušetřit tisíce ročně

Češi netuší, že změnou dodavatele mohou na energiích ušetřit tisíce ročně

Řada českých domácností netuší, jak snadné je v dnešní době zjistit, jestli na energiích neplatí více než by museli, a že změnou dodavatele energií mohou ovlivnit významnou část faktury. Nejen na tento překvapivý fakt poukázal průzkum Energetické gramotnosti obyvatel ČR, který agentura STEM/MARK zpracovala za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu.

Pouze necelá třetina respondentů si myslí, že by změnou dodavatele energií mohla ušetřit a další třetina neví, z čeho se cena energií vlastně skládá. Lidé tedy zbytečně utrácí na energiích více než nutně musí. Jen u plynu mohou změnou dodavatele ovlivnit zhruba 70 % celkové částky a ušetřit tím i tisíce korun ročně. Jediné, co potřebují udělat, je porovnat podmínky svého stávajícího dodavatele s nabídkami jiných.

___BANNER-TIP___

Bohužel, podobné porovnání provádí pouze 15 % respondentů. Srovnat si ceny energií je přitom dnes i díky srovnávačům typu srovnám.cz velmi snadné. Stačí uvést několik základních údajů, jako jsou PSČ, odhadovaná spotřeba či výše záloh. Systém pak následně vypočítá a seřadí podle ceny nabídky všech dodavatelů energií.

Detailů, které je vhodné si v případě změny dodavatele energií pohlídat, je hned několik. I proto srovnám.cz ukazuje detaily jednotlivých nabídek tak, aby bylo vždy jasné, jestli se pod lákavou cenou neskrývají nějaké háčky.

Pro spotřebitele je pak velmi jednoduché porovnat si, jestli zvolený dodavatel energiíautomatické prodlužování smluv, zda smlouva obsahuje sankce za předčasné ukončení, nebo zda se dodavatel energií hlásí k Etickému kodexu obchodníka s elektřinou a plynem.

Ušetřit za energie je dnes opravdu hračka. Stačí se rozhoupat a jednoduše si zjistit informace online. Zkuste to také.

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

24. března 2018