Češi čím dál častěji mění dodavatele energií. Proč?

Češi čím dál častěji mění dodavatele energií. Proč?

Zvýšený počet změn dodavatelů v letošním roce nám napovídá, že si Češi čím dál častěji uvědomují příležitost se změnou dodavatele energií ušetřit nemalé finanční prostředky.

 Za prvních devět měsíců letošního roku dodavatele elektřiny změnilo 473 tisíc domácností, o 62 % víc než za stejné období loni. Zatímco v roce 2017 se Češi ke změně uchýlili nejčastěji hned zkraje roku v lednu, letos bylo nejsilnějším obdobím září. To mohly způsobit například zprávy o výrazném růstu cen elektřiny, které zákazníky často motivují ke zjišťování, jaké jsou na trhu nabídky.

Obdobná situace panuje u změn dodavatelů plynu, od ledna do září svého dodavatele letos změnilo přes 200 tisíc odběratelů, o čtvrtinu víc než za loňských prvních devět měsíců. Rozdíl není tak markantní jako u elektřiny, plynu se totiž zatím zdražování tolik netýká. Změnou dodavatele můžete zmírnit dopad růstu cen na vaši peněženku, ale hlavně v případě elektřiny se aktuálně může stát, že zaplatíte podobnou, či dokonce mírně vyšší částku než dřív, přestože jste čekali úsporu. Trh totiž až nyní reflektuje růst cen na burzách elektřiny z roku 2016. Někteří dodavatelé raději snižují svou marži, aby se zdražení vyhnuli co nejdéle. Pozdější zvýšení cen se ale s největší pravděpodobností nevyhne nikomu.

___BANNER-TIP___

V období zdražování je důležité vybrat si nového dodavatele opravdu pečlivě. Můžete zvolit dodavatele, u kterého ve srovnání s konkurencí ušetříte v dlouhodobém měřítku, nebo alespoň zmírníte dopady zdražování. Mělo by jít o stabilní, zavedenou firmu. Růst burzovních cen a s tím spojené snižování marže může u slabších, nestabilních dodavatelů vyústit až v jejich krach. Koncový odběratelé se ale nemusí obávat ani v těchto případech – bez energií nezůstanete. Automaticky přecházíte k dodavateli poslední instance a máte 6 měsíců na výběr nového.

Při výběru dodavatele je vhodné dívat se i na jiné parametry nabídky, než je samotná cena. Na srovnám.cz vám pomůžeme porovnat i typ smlouvy, zda vám bude automaticky prodloužena, jestli ze smlouvy vyplývají nějaké sankce, nebo zda dodavatel podepsal etický kodex vydávaný Energetickým regulačním úřadem. Na první pohled tak víte, co vás u kterého dodavatele čeká.

Změna je v dnešní době velmi snadná a s papírováním vám pomůže nový dodavatel. Můžete tak rozšířit počet skoro 700 000 českých domácností, které už se letos rozhodly na energiích ušetřit. Začněte jednoduše porovnáním nabídek na srovnám.cz.

Přečtěte si i další zajímavé články - zde

___BANNER-CALC-2___

23. října 2018